Staff

ADMINISTRATIVE PASTORS

  • Senior Pastor – Rev. Willie Bodrick, II
  • Associate Pastor – Rev. Jeffrey L. Brown
  • Pastor Emeritus – Rev. Arthur T. Gerald, Jr.

MINISTERS IN RESIDENCE

  • Minister Shirley Adams
  • Dr. Joshua Bartholomew, Youth Minister
  • Minister Elizabeth Crockton
  • Minister Rachel Idowu
  • Minister Ronald S. Jones
  • Rev. Bernard Spencer

ADMINISTRATIVE STAFF

  • Church Office Administrator – Clara Bell
  • Office Assistant – S.  Frances Glenn-Chalmers
  • Fiscal Coordinator – Vera Franklin
  • Pre School Director – Sheila Graham
  • SAMH Corp. Fiscal Coordinator – Henrietta Gerald

DEACONS
Maurice Nobles, Jr., Chair
Michael Brathwaite, Vice Chair
Warren Montgomery, Secretary
Markel Crockton
Learie Blackwell
Sherman Bartholomew
Howard Henry
James Grant
Edwin Wright, Honorary
Emerson Brathwaite, Honorary

DEACONESSES
Sharon Keyes, Chair
Flora Trotman, Vice Chair
Robin Cook-Nobles
Gwendolyn Stewart
Rayann Batchleder
Callie Walters
Charlotte Harris
Mildred Rogers
Stephanie Janey
Hazel Stevens, Honorary

TRUSTEES
Clarence W. Bell, Jr., Chair
Jeffrey A. Jackman, Vice Chair
Linda B. Cabral, Church Clerk
Marcella Dix Brown, Assistant Church Clerk
Winston Bodrick, Secretary
Sandra Hines, Treasurer
Arthur Michael Gerald, Assistant Treasurer
Bobbie A. Boykin, financial Secretary
Anthony Price, Assistant Financial Secretary
Arthur James
Alan Gentle
Anthony Lopez, III
Deloris Rodriquez
Michele Spratling
Marque Fraser
Paul Locker
Robert Dennis
Jay O’Neal
Michel Morency
Tommie Campbell
Stephanie Price

CHRISTIAN EDUCATION
Darryl Simpson, Chair
Stacey Lawrence, Vice Chair
Devin Cromartie-Bodrick, Treasurer
Karen Wier, Superintendent Sunday School
Edythe Copeland, Assistant Treasurer
Ashley Blackwell, Secretary
Felicia Fraser, Assistant Superintendent Sunday School
Joshua Bartholomew
Alma Wright
Phebe Dyer

MISSIONS
Markel Crockton, Chair
Marlene Gibbs, Vice Chair
Violet Britton, Secretary
Stacey Isles-Brako, Correspondence Secretary
Marylyn Blackwell, Treasurer
Shirley Johnson, Assistant Treasurer
Ramona Irving
Eslyn Williams
Dorrit Marshall

OUR MINISTRIES

  • Audio Visual Ministry – Sidney Burton, Jr.
  • Bookshelf Ministry – Stephanie Janey
  • Computer Lab Ministry – Warren Montgomery
  • Dorcas Ministry – Flossie Pearson
  • Food Pantry Ministry – Dorrit Marshall
  • Girl ScoutsBarbara Gibbs & Michelle Bernardez
  • Kingdom Keepers (Security)Jay O’Neal.
  • King Solomon Ministry Kathrina Caiby
  • Kitchen MinistrySonia Lawrence
  • Liturgical Dance – Mamie Dorsey Oneal
  • Men’s Fellowship
    • PRESIDENT Sidney H. Burton, Jr.
    • VICE PRESIDENT Anthony Lopez, III
    • SECRETARY Warren Montgomery
    • ASSISTANT SECRETARY Markel Crockton
    • TREASURER Darryl Simpson
  • Music Ministry Jonathan Singleton
  • Nurses Ministry – Barbara Gibbs
  • Photo Ministry – Denise Burton (AV Ministry)
  • Prayer Plan Corporate &  PersonalDeacon’s Ministry
  • Prison Ministry (Angel Tree) Marlene Gibbs
  • Sign Language Ministry Freda Johnson
  • Sunday School Superintendent – Karen E. Wier
  • Technology Director Sidney Burton, Jr.
  • Telephone Ministry – Clara Bell
  • Thrift Shop Ministry Florence Sealy
  • Transportation Ministry Jimmie O’Neal
  • Sr. Ushers Ministry S. Frances Glenn-Chalmers
  • Youth Ministry Dr. Joshua Bartholomew

Last update 4/1/2021